Halı Yıkama Hizmetleri

Bursa Halı Yıkama 13-04-2016, 12:55 7 754   

halı yıkama hizmetleri 

# Halı Yıkama Hizmetleri


Tanım:Halının telefonla veya İnternet aracılığı ile siparişinin alınmasının ardından servis ekiplerine yönlendirilmesi, servis ekiplerinin halıları adresten teslim alıp tesise getirmesi, tesiste yıkama ve temizleme işlemi sonrası paketlenip tekrardan ürün sahibine teslim edildiği ana kadar ki geçen dönem ; sonrası çıkabilecek hizmetle ilgili eksikliklerin giderilmesi yolu açık kalmak kaydı ile... Tüm bu sürece halı yıkama hizmetleri diyoruz.
Halı yıkama ve temizleme işi günümüzde yoğun olarak halı yıkama firmaları tarafından yapılmaktadır. İnsanlar artık evlerde halı yıkama yapmaktansa bu işi halı yıkama firmalarına yaptırmaktadırlar.
Eskiden evlerin bahçelerinde, banyolarda , evlerin teraslarında halı yıkama işlemi zor ve zahmetli bir iş durumunda idi. Bu işten en memnun olmayanlar ise evin erkekleriydi. O ıslak halıları terasa çıkarıp asmak onlar için bir çileydi sanki.


Tüketim alışkanlıklarındaki değişim, yaşamsal standartlar, eğitim seviyesindeki yükselme, modern hayat, gelişen ve değişen hijyen koşulları, çalışan kadın oranındaki artış daha bir sürü sebep.... halı yıkama firmalarının çoğalmasına bu alandaki hizmetlerin yaygınlaşmasına olanak tanımıştır. Günümüzde bir sürü firma bu hizmetleri verirken oto yıkama tesisleri, fason olarak kuru temizleme şirketleri de bu işe el atmış durumdalar. Yani talep arttıkça bu işi yapan sayısı da o denli artmıştır. Fakat yukarıda saydığımız gibi oto yıkamalar, kuru temizlemeciler daha bir çok konu ve hizmetle alakası olmayan bir sürü işletme bu işte hizmet vermekteler. Bu da müşteri açısından bakıldığında kalitesiz hizmet almanın , verdiği paranın karşılığını alamamanın bazende telafisi mümkün olmayan problemlerin yaşanmasının tedirginliğini yaşatmaktadır. O kadar çok halı yıkama hizmeti veren firma var ki aralarından hangisinin iyi bir hizmet sunduğunu anlayabilmek gerçekten zor. Ne yazık ki bunu öğrenmenin en iyi yolu firmaları tanıyarak ve hizmet alarak mümkün. En azından nasıl bir yerde hizmet veriyor görülebilir. Sabit telefonu var mı ? firmaya ait matbu evrakı var mı ? İnternet sitesi var mı ? halı m2 fiyatı nedir ?yani kısaca güven verebilecek herhangi şeyler hakkında incelemelerde bulunulabilir. Bunların dışında tercihimizi etkileyen faktörler ise halı yıkama fiyatları , halı yıkama servis güzergahı , kaliteli halı yıkama , halı yıkama da kullanılan şampuanlar v.s etkilidir.
Neyse!....O firma bu firma olabilir. Bizler bu makalemizde genel olarak tüm bu firmaların halı yıkama işlemini nasıl gerçekleştirdikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 Evlerimizde ev dkorumuzun bir parçası, zeminimizi kaplayan estetikler olan halılar kış aylarında ayaklarımızı sıcacık bastığımız zeminler oluşturmakta.

Tüketim alışkanlıklarındaki değişim, yaşamsal standartlar, eğitim seviyesindeki yükselme, modern hayat, gelişen ve değişen hijyen koşulları, çalışan kadın oranındaki artış, sağlığa verilen önem daha bir sürü sebep; halıyı dışarıda yıkatmayı daha avantajlı kılıyor. Gerçi şimdilerde halıyı evde yıkayacak alanda yok ya. 

Eski dönemlerde yani bundan 16-17 sene evvel sanki tarih öncesi bir çağdan bahseder gibiyim. Neyse kısa bir süre öncesine kadar evlerimizde yıkardık halılarımız. Zemine serer birkaç kadın birleşip fırçalarda fırçalardı. Daha sonra durulanan halılar süzülmeye bırakılır akabinde ya balkondan veya çatıdan sarkıtılarak krumaya bırakılırdı.

Şimdi ise bu işi yapan, servisi müşterilerinin ayağına götüren, halıları kapıdan alıp temizledikten sonra tekrar kapınıza teslim eden bir hizmet dalı var. Profesyonel halı yıkama hizmetleri.

Peki profesyonel bir halı yıkama nasıl oluyor ?

Halı Nasıl Yıkanır ?

 

Profesyonel Halı Yıkama İşlemi

Profesyonel den kasıt bu işi meslek edinmiş ve bu konuda tecrübe sahibi ve bu iş için ekiple hizmet veren demek. Takdir edersiniz ki evde halı ya yılda bir iyimser bir tahminle yılda iki defa yıkanır. Fakat profesyonel firmalar hergün halı yıkamak durumunda hergün hizmet götürmek durumunda. Onun için tecrübe faktörü göz önünde bulundurulunca profesyonel bir firmanın tecrübesi kıyaslanamaz ölçüdedir.

Yıkama firmalarında temizleme işlemi belirli safhalara ayrılmıştır.

Halı Yıkama İşlemi Nedir?
Tesise giren halıların tasnif ve ayırımından sonra metrekare hesaplama, toz alımı, halıların türlerine göre yıkama, kurutma, hav alma, lokal temizlik, son kontrol paketleme ve sevkıyat arabasına yüklenme işlemlerini kapsayan prosedüre halı yıkama işlemi denir.
Fabrikaya gelen halılar önce metrekare hesaplamasından geçtikten sonra türlerine göre ayrılarak toz alım işlemine tabi tutulur. Toz alımı bazen yıkamadan sonra da yapılmaktadır.

   Halılar yıkama firmalarınca iki öncelikli sınıfa ayrılırlar. Bunlar makine halısı ve yün halı. Bu ayırımın sebebi makine halısı ile yün halının yıkamada ki farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Makine halısında leke çıkarmak için kullanılan kimyasallar yün halılarda kullanılmaz. Makine halıları boya vermez nadir bir kaç tür hariç, yün halıların el dokuma olanları boya verir. Çünkü el dokuma halılar genellikle kök boya ile boyanmış ipliklerle dokunurlar. Bu yüzden bu halı türlerinin temizliği asit türevli maddelerle yapılmaktadır.

  Türe göre ayrımı yapılan halılar yıkama firmalarının kullandıkları makinelere göre yıkamaya tabi tutulurlar.

Otomatik halı yıkama makinesi ile halı yıkama : otomatik halı yıkama makinesi kullanan firmalar halıları ayırım yaptıktan sonra makine halılarını kimyasallı bir havuzda bekletmeye alırlar. Daha sonra havuzlardan çıkarılan halılar sıralı bir şekilde yıkamaişlemine alınırlar. Otomatik makinelerde bir taraftan makineye verilen halı diğer taraftan yıkanmış ve durulanmış bir şekilde çıkar. Daha sonra rulo şekline getirilen halı sıkma makinesine sokulur. Sıkma makinesinde sıkılan halılar daha sonra sundurmalara asılarak kurumaya bırakılır.

Manuel makinelerle halı yıkama : Manuel makine dediğimiz otomatik makinelerde olan fırçalar gibi bir fırçanın yıkamacı tarafından halı üzerinde gezdirilmesi ile halı yıkanır. Bu yıkama şeklinde halı önceden bir havuza konmaz. Halı üzerinde istediği bölgeye baskı yapabilir. Lekelere tek tek müdahale edebilir. Tek düze bir yıkama yoktur. Yıkama ve durulaması biten halılar sıkmaya tabi tutulur. Akabinden kuruması için sundurmalara alınır.

İki yıkama şeklinin de birbirine göre üstün yanları mevcuttur.

Sundurmadan indirilen halılar masalara leke ve hav kontrolü için alınırlar. Masada leke ve hav kontrolü yapılan halılara eğer leke varsa leke çıkarıcılar ile müdahale edilir. Tabiii her leke için çıkar garantisi yoktur. Çıkarılamayan lekeler için halının arkasında bulunan etikete işaret konur.

Leke ve hav kontrolü yapılan halı poşetlenerek sevkiyat için hazırlanır. Sevkiyat teslim tarihlerine  ve adres güzergahlarına göre bir sıraya konur ve araçlar o sıra doğrultusunda yüklenir. Sevkiyata çıkan personel verilen listeyi verilen sıraya göre dağıtır.

Kısaca profesyonel halı yıkama hizmeti böyle verilir.

Bu paylaşıma henüz hiç yorum yapılmamış yorum yapmak istermisiniz ?

Yorum Ekle