Halıda Metrekare

halı yıkama hizm 27-01-2016, 02:59 3 095   

Halıların Ebatları ve Ölçümleri


Halılar kara tezgah imalatlarda belirli bir ölçüdeki tezgahlarda üretilmekteydi. Bu ölçüler içerisinde daha küçük ebatlarda yapılabilirdi. Fakat bu halılar bireysel imalat olduğu için ölçüler belirli sayıda kısıtlı olmakta idi ve standart bir ölçü tam anlamı ile de yoktu.
Bu işin sanayiye dönüşmesinin akabinde taleplere göre halı yapımı daha ağırlıkta olmaya başlamıştır. Yoğun olarak Antep bölgesinde büyük ebatlı taban halıları imal edilmekteydi. Bunun sebebi evlerin zeminlerinin genelde mozaik, marley, karo taş veya parke olması ve bu görüntüyü tamami ile kapatmak istenmesinden kaynaklı idi. Bu arada halıflexler üretilmeye başlandı "duvardan duvara halı" sloganı ile.Hala 12 m2 - 10 m2 - 8 m2 halılar yıkamaya gelmektedir.
Daha sonra değişen yaşam koşulları, evlerde kullanılan malzemeler halı kullanımında ebatların değişmesine sebep olmuştur. Zeminlerde kullanılan laminantlar ev dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden. Bu yüzden halı alırken halının odayı bütünü ile kapatmasına gerek olmamakta. Onun için genelde küçük ebatlı rahat kaldırılabilen, silkelene bilen hatta yıkanabilen halı ebatları tercih edilir olmuştur.

Halı ÖlçüleriHalıların ölçüleri kullanım yerine göre farklılık gösterebilmektedir. Standart ve standart dışı şekilleri vardır. Bunlardan standart olanları 6m2- 3,5 - 2,4 - 4,2 - 1,5 - 2,5 gibi ölçülerdir.

Standart dışı olanların ölçüleri ise değişkenlik gösterebilmektedir. Geometrik şekilleri olan halılar da olabilmektedir.

Halıların Ebatları ve ÖlçümleriHalıların m2 Ölçümü
Halıda Metrekare

Halıların metrekare ölçümü tüm alan hesaplarında olduğu gibi en ila boyun çarpımı şeklindedir

Halılarınızın Ölçüsünü BilinizHalılarınızın metrekare ölçüsünü bilmeniz sizin açınızdan hem hesabınızı bilmeniz ve ne kadar ödeyeceğiniz konusunda size bir fikir verirken yıkama firmasına da kolaylık getirecektir.

Halılarınızda Yuvarlanan m2'lerBazen halıların ölçüleri yuvarlanabilmektedir. Bu konuda açıklayıcı olmak gerekirse. Şimdi 0,70*3,00 ebadında bir yolluğunuz var diyelim. Bu halının m2 ölçümü 2,10 m2 dir. Bu m2 2,00 olarak yuvarlanabilmektedir.

Bu paylaşıma henüz hiç yorum yapılmamış yorum yapmak istermisiniz ?

Yorum Ekle