Halı Temizleme

halı yıkama 21-10-2017, 10:31 1 570   

Halı Temizleme

 Halı temizleme yi yıkama ile karıştırmamak gerekir. Halı temizleme ayrı bir iş yıkama ise apayrı bir iştir.

Temizlemeyi tarif etmek gerekirse yıkama öncesi yapılan tüm işler diyebiliriz. İnsanlar halı temizleme denince olayı dar bir açıdan bakarak değerlendirmekteler. Oysa ki bu kapsam içerisine halıyı kirletecek tüm etkenler girmektedir.

Halı Temizleme Nasıl Yapılmalı ? 

Öncelikle halıdan başlayacak olursak ;

1- Halı belirli aralıklarla tozdan arındırmak için süpürülmelidir. Bu süpürme işleminde sulu sistem ve merdaneli bir makine tercih edilmesi halının iplik aralarındaki toz zerreciklenin de alınamsını sağlayacaktır.

2- Halı en az altı ayda bir yön değiştirilmeli , şayet halının olduğuoda çok güneş alıyor ise bu değiştirme işlemini üç ayda bir yapmakta fayda var.

3- Lekelerin pişmemesi halı üzerinde deformasyona sebebiyet vermemesi için lekelerinden arındırılması,

4- Halıya leke oluşturabilecek çevresel şartların iyileştirilmesi ; Zeminlerin tozdan arındırılması, koltukların tozdanarındırılması

5- Mutfağa yakın bir bölgede isek mutfak aspiratörünün filtre temizliğinin yapılmasını sayabiliriz.

Halıyı Silmek Ne Kadar Sağlıklı ?

Halı belirli dönemlerde silinebilir. Yani koltuk gibi değil. Koltukların çokça silinmesi doğru değil fakat halıların durumu farklı. Halılar silinirken özen gösterilmesi gereken en önemli durum ağır kimyasalların, ağartıcıların kesinlikle kullanılmamasıdır. Çünkü silme işleminde durulama yapamıyacağınız için kalan atık hem halının o bölgesinde erken lekelenmeye, hemde o bölgede deformasyona sebebiyet verecektir.

Halı silme işlemi yaparken koltuk silmede olduğu gibi çok ıslak müdahalede bulunulmamalıdır. Çok ıslak silim yapılırsa oluşan ıslaklığın dış kısımlarında sarartılar oluşma ihtimali vardır. Daha sonradan bu sarartılar çıkartılabilsede silme işleminiz yıkama firmasına halı göndermekle sonlanabilir.

Halı silme işlemlerinizde mutlaka sirke kullanınız. Hatta deterjana oranla daha fazla sirkeli su kullanabilirsiniz. Sirke hem leke konusunda hemde halının parlak ve canlı görünümü konusunda mucize bir üründür.

Bu paylaşıma henüz hiç yorum yapılmamış yorum yapmak istermisiniz ?

Yorum Ekle